Ulotki czy to nadal dobra forma reklamy?

Obraz ulotki piastkowanie
projekt ulotki A5

Dziś postaramy się odpowiedzieć na to pytanie? Bo przecież mamy firmowe strony internetowe, facebook, instagram, youtube czy google, więc po co nam kawałek papieru z treścią i obrazkami.

Czy ulotki to faktycznie treść i zdjęcia?

Nie do końca, załóżmy, że rozpoczynamy naszą działalność. Drukujemy wizytówki oraz zakładamy stronę internetową. Bardzo często wybieramy także ulotki. To właśnie one pozwalają poinformować społeczeństwo lokalne o Twoim biznesie.  Informują o produktach lub usługach. Bardzo często dodajemy również adres oraz logo.
Po pierwsze potrzebujemy ciekawej szaty graficznej, aby nie zginęła w tłumie informacji, które otrzymujemy każdego dnia.

Może jednak warto je wydrukować?

W dzisiejszych czasach reklama w internecie jest podstawą. Nie odkrywam nic nowego tym stwierdzeniem. Musimy pamiętać o jednym – uzyskanie odpowiedniej pozycji na portalach społecznościowych czy w google wymaga wiele pracy oraz czasu.
To właśnie ulotka może być bodźcem naszego przyszłego klienta do zainteresowania się oferowaną przez nas usługą, produktem czy firmą.

Ale jak się za to zabrać?

Bardzo często dostaję maila czy telefon „Dzień dobry dzwonię z firmy X i chcielibyśmy zamówić ulotki, tylko w sumie nie wiemy jakie.” Osobiście nie dziwi mnie to, sam idąc do sklepu często gubię się przy tak dużej ilości oferowanych produktów. W Five Reklama proces produkcji ulotek wygląda następująco:

 • Pracę rozpoczynamy od pozyskania informacji o firmie klienta, konkurencji, oczekiwaniach, przeprowadzamy badania rynku oraz ich analizę
 • Pozyskujemy od klienta treści potrzebne do stworzenia ulotki oraz wybieramy format, ewentualne uszlachetnienia.
 • Wykonujemy 2,3 propozycje projektu oraz przedstawiamy go firmie.
 • Wprowadzamy poprawki lub zostawiamy bez zmian.
 • Drukujemy
 • Dostarczamy do klienta

Wszystko fajnie, ale dalej nie wiem jakie ulotki potrzebuję!

Aktualnie na rynku jest szeroki wybór formatów papierów, ich grubości czy uszlachetnień. Do wyboru mamy ulotki składane oraz zwykłe:

ZWYKŁE:

Rozmiary ulotek
standardowe rozmiary ulotek

SKŁADANE:

ulotki składane

Następnie decydujemy o grubości papieru. Grubość papieru to ,,masa” papieru wyrażona w gramach na metr kwadratowy. Przyjmujemy, że 100 g/m2 to 0,1 mm grubości.

Standardowe papiery do druku ulotek:

 • 90g
 • 130g
 • 170g
 • 250g
 • 350g

Ostatnia kwestia, czyli dobór uszlachetnień

W przypadku ulotek mogą one dotyczyć dwóch zmysłów: wzroku oraz dotyku.

Lakierowanie – proces polegający na nakładaniu lakieru na ulotkę, pozwala zwiększyć jej wytrzymałość. Możemy wybrać błyszczący lub matowy.

Lakier wybiórczy UV – nakładany na wybrane elementy ulotki. Najczęściej lakierowane jest logo, tytuł, zdjęcia. Pozwala wyróżnić ważną część ulotki.

projekt ulotki DL, gramatura wydruku 250g

Na koniec, wróćmy na chwilę do początku artykułu i odpowiedzmy na pytanie ,,Ulotki czy to nadal dobra forma reklamy?” według mnie tak, stosunek ceny projektu oraz wydruku do korzyści płynących z dystrybucji ulotek jest korzystny. Nie może być jedynym źródłem reklamy, jednak może być bardzo ważnym puzlem w reklamie naszej firmy.

A jakie jest Twoje zdanie na temat ulotek? – Zapraszamy do odpowiedzi w komentarzu.